S.S.SBize iletilmiş sıkça sorulan sorular

2023 mali mühür ücreti ne kadar?

Tüzel Kişi, 3 (üç) Yıllık Mali Mühür Sertifikası (MÜS+GÜS) ve Akıllı Kart Okuyucu 590,00 TL (500 TL + KDV)

  1. Mali Mühür Sertifikası için https://mportal.kamusm.gov.tr adresine gidilir. Açılan sayfada tüzel ya da gerçek kişi için gerekli olan alanlar doldurularak başvuru gerçekleştirilir.
  2. Başvuru yapıldıktan sonra, başvurunun son ekranında verilen bilgilere göre https://sanalpos.kamusm.gov.tr/index.jsf sayfasından ödemeler gerçekleştirilir.
  3. Diğer ödeme kanalları;
    Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın aşağıda belirtilen kanallarından ilgili siparişinize ait borcunuzu sorgulayarak ödeme yapabilirsiniz.

Mali mühür sertifikaları 3 yıl süre ile kullanılmaktadır. Süresi bitmek üzere olan sertifikalar için kayıtlı e-posta adresine 3 ay, 2 ay, 1 ay ve 1 hafta kala hatırlatma mailleri gönderilmektedir. Mali mühür kullanımına devam edecek kurumlar hatırlatma maillerinden önce ya da sonrasında başvuru süreci adımlarını tekrarlamaları halinde yeni bir mali mühür üretimi gerçekleşecektir. Sertifika başvurusu ve ödeme süreci tamamlandığında hemen yeni mali mühür üretilir ve üretilen sertifikanın süresi hemen başlamaktadır.

E-İmza sertifikası (Nitelikli Elektronik Sertifika) gerçek kişilere (Şahıs Firması) verilen ve kişinin belge imzalamak için kullanıldığı sertifikadır. E-imza sadece imzayı atan kişiyi temsil etmektedir. Mali Mühür Sertifikası, tüzel kişilere verilen ve mali belgeleri (e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-İrsaliye vb.) mühür atmak için kullanılan sertifikadır.

Teklif al sekmesinden bize ulaşabilirsiniz.